Jesień 2019 – podsumowanie cz. 1

Za nami rozgrywki w rundzie jesiennej sezonu 2019/20, więc czas na ich podsumowanie w wykonaniu podopiecznych Akademii Sandecja. Zapraszamy do lektury pierwszej części.

Małopolska Liga Juniorów Starszych

Można śmiało przyznać ze juniorzy starsi w tej rundzie jako jedna z nielicznych drużyn z Akademii  miała jasno postawiony cel wynikowy jakim był awans do Ligi Makroregionalnej. Dlatego wielkie gratulacje dla trenera i zawodników że już po 13 z kolejkach cel został osiągnięty. Ostatecznie zdobyliśmy Mistrzostwo Małopolski wygrywając 12 spotkań, remisując 1 i przegrywając 2. Jest to spory sukces, ale wiemy że jako drużyna z takim potencjałem nie możemy się zatrzymywać i trzeba myśleć o kolejnym etapie w rozwoju swoim i całej Akademii; mamy tu na myśli o awansie do Centralnej Ligi Juniorów U-18. Cieszy również fakt, że przy takim sukcesie i natłoku meczów kilku zawodników rocznika 2001 bardzo dobrze zaaklimatyzowało się w realiach seniorskiej piłki reprezentując barwy Sandecji w IV lidze grupie wschodniej. Byli to: Wiktor Szewczak, Wiktor Żołądź, Piotr Bryja, Jakub Leśniak, Grzegorz Król, Arkadiusz Fryzowicz, Jakub Niemas czy Konrad Kuzera. Należy również zaznaczyć, iż kilku zawodników rocznika 2002 przez cały okres ligi było wzmocnieniem drużyny juniorów starszych i reprezentowali Akademię w lidze małopolskiej, byli to: Jan Chlipała, Patryk Orlof, Mateusz Sławecki, Jakub Zych, Jakub Skoczeń, Karol Kusiak. Mamy nadzieję że poprzez ten awans każdy z zawodników indywidualnie, ale i jako cała Akademia zrobiliśmy kolejny krok w swoim rozwoju.  Panowie jeszcze raz gratulacje!

Akademia Sandecja U-19: Szymon Tokarz, Konrad Mrózek, Król Grzegorz, Klóska Jakub, Leśniak Jakub, Niemas Jakub, Szewczak Wiktor, Fryzowicz Arkadiusz, Olchawa Szymon, Mordarski Adrian, Dzięciołowski Damian, Kuzera Konrad, Ziemnik Marcin, Janik Patryk, Bryja Piotr, Bryja Paweł, Słaby Sebastian, Żołądź Wiktor, Wąchała Sebastian, Ligarski Piotr, Czachura Jakub, Jasiński Adrian, Jasiński Jakub, Skoczeń Jakub, Chlipała Jan, Wojtas Kacper, Kusiak Karol, Kozłowski Krystian, Wontorczyk Karol, Karpiel Jakub, Zych Jakub, Sławecki Mateusz, Orlof Patryk, Ciastoń Rafał, Wiewióra Tymoteusz, Gucwa Paweł, Gucwa Sławomir, Mąka Maciej, Rzepka Patryk, Lorek Dawid, Hajduk Kacper, Kacper Sierota, Rafał Piotrowski, Wojciech Oleksy.
Trener: Robert Kubiela.
Kierownik drużyny: Józef Gawlak

Okręgowa Liga Juniorów Starszych

Zespół składający się z zawodników 2001/2002 oraz 2003 w rundzie jesiennej nie doznał żadnej porażki wygrywając wszystkie spotkania! Celem drużyny jest wygranie ligi okręgowej i awans do Małopolskiej Ligi Juniorów przy założeniu, że zespół, który awansował do Makroregionalnej Ligi Juniorów Starszych awansuje do Centralnej Ligi Juniorów Starszych. Wszystko idzie w dobrym kierunku, można być dobrej myśli, że na koniec sezonu możemy zrealizować zakładany cel i cieszyć się z rozwoju indywidualnego poszczególnych zawodników, ale także całej Akademii. Wyróżniającymi zawodnikami w rundzie jesiennej byli: Sierota Kacper, Wojtas Kacper, Kusiak Karol, Ciastoń Rafał, Karpiel Jakub.

Trener: Marek Zagórski.

Małopolska Liga Juniorów Młodszych

Drużyna juniorów młodszych Akademii rocznik 2003 występowała w rundzie jesiennej sezonu 2019/20 w I Małopolskiej Lidze Juniorów Młodszych. Zmagania ligowe toczyliśmy w gronie 8 zespołów. Rozegraliśmy 14 spotkań, z których 11 wygraliśmy, w jednym zanotowaliśmy remis i dwa razy schodziliśmy z boiska pokonani. W tych meczach zdobyliśmy 44 gole, tracąc ich 17. Na koniec rozgrywek zajęliśmy drugie miejsce zdobywając 34 punkty, tyle co zwycięzca rozgrywek. O pierwszym miejscu zdecydowały bezpośrednie spotkania z zespołem Hutnika Kraków, które wypadły na korzyść przeciwnika. Należy nadmienić, ze Hutnik uzyskał awans do CLJ U-17 pokonując w meczach barażowych drużynę Juventy Starachowice.  Zespół w  większości spotkań prezentował dobry i bardzo dobry poziom gry. Najlepsze mecze zespół rozegrał z Garbarnią Kraków i Bruk-Betem Termalica Nieciecza na wyjedzie oraz z Hutnikiem Kraków w Nowym Sączu.  Zdarzyły się jednak słabsze spotkania tj. przegrane  mecze wyjazdowe z Profi Zielonki i Hutnikiem czy wygrany mecz derbowy z Dunajcem. W wygranych spotkaniach dominowaliśmy nad przeciwnikiem, dobrze utrzymując się przy piłce i przeprowadziliśmy dużo ciekawych akcji zakończonych celnymi strzałami. Dobrze funkcjonował w naszym zespole pressing wysoki i skoki pressingowe, nad którymi dużo pracowaliśmy podczas treningów. Mankamentem w naszej grze było za dużo błędów indywidualnych, szczególnie w grze defensywnej. Nad tym elementem popracujemy w przygotowaniach do rundy wiosennej. Cieszę się, że w naszym zespole w kilku meczach wystąpili zawodnicy z rocznika 2004, którzy dobrze wprowadzili się do drużyny. Na pewno dostaną oni szanse gry w rundzie wiosennej. Podsumowując, zespół osiągnął dobry wynik, chociaż założeniem na ten sezon był awans do CLJ U-17. Do pełnego sukcesu zabrakło bardzo niewiele. Ten sam cel będzie przyświecał nam w rundzie wiosennej. Jest on bardzo realny i po poprawie niektórych elementów naszej gry, wierzymy że uda nam się awansować na najwyższy poziom rozgrywek w tej kategorii wiekowej.

Trener: Jacek Ruchała.

II Małopolska Liga Juniorów Młodszych

Za nami bardzo ciekawa i intensywna runda jesienna. Kończymy ją na 3. miejscu w tabeli. Czy to miejsce nas satysfakcjonuje? I tak, i nie. A to dla tego że od początku zakładaliśmy, że nie zagramy we wszystkich ligowych meczach w optymalnym składzie. Bolączką naszej ligi jest mała ilość drużyn z którymi można zagrać wartościowe mecze, a co za tym idzie rozwój naszych zawodników byłby mocno ograniczony. Już na wstępie do rozgrywek, podjęliśmy decyzje że będziemy szukać różnych alternatyw, które pozwolą nam mierzyć się z najlepszymi i sukcesywnie rozwijać się. Dla tego też kosztem ligi wzięliśmy udział w dwóch  turniejach Bell Sport (eliminacyjny i finałowy). Topowe drużyny z Polski jak i zza granicy, gwarantowały bardzo wysoki poziom tych rozgrywek. Każdy mecz w tych turniejach wiązał się z ogromnym bagażem doświadczeń i nie ważne czy był wygrany, czy przegrany po prostu był bardzo wartościowy zarówno dla mnie jako trenera jak i  dla zawodników. Myślę że bardzo dużym sukcesem jest też kadra zespołu jaką teraz dysponujemy. Jest to około 20 zawodników na bardzo zbliżonym poziomie, nikt nie może być pewien miejsca w wyjściowej jedenastce, co sprawia że rywalizacja jest bardzo duża. Również dużym udogodnieniem  w tej rundzie był fakt, że wszyscy byliśmy skoszarowani w klasie sportowej. Pięć jednostek treningowych w tygodniu w ramach szkoły i praktycznie 100%  frekwencja  pozwala nam już bardzo profesjonalnie podchodzić do swojej pracy. Cele na przyszły sezon myślę że będą podobne, czyli jak największa liczba wartościowych meczów, oraz na pewno kilku wybijających się zawodników będzie walczyło na wyższym szczeblu i starało się pomóc rocznikowi 2003  w awansie do CLJ.

Trener: Robert Święs.

Okręgowa Liga Juniorów Młodszych

Trener: Jacek Ruchała / Robert Święs.

Centralna Liga Juniorów U-15

Chcieliśmy pogratulować chłopakom za pierwszą rundę ponieważ rozegraliśmy 14 wartościowych meczów, poziom ligi był bardzo wyrównany nie było w niej słabych drużyn, każdy mecz był wymagający, ale to zmuszało chłopaków do ciężkiej pracy na treningach. Zdecydowanie kulturą gry oraz ligę przewyższały Motor, Wisła oraz Korona. My zajęliśmy 6. miejsce w końcowym efekcie dające nam utrzymanie w Centralnej Lidze. Mecze pokazały że jesteśmy w stanie powalczyć o lepszą pozycję niż tylko gra o utrzymanie. W ciągu tych niespełna 4 miesięcy pracy zrobiliśmy progres jako drużyna oraz indywidualnie, rozwój indywidualny jest najważniejszy, ponieważ niestety cała drużyna nie przejdzie do drużyny seniorskiej tylko wybitne jednostki, a w tej grupie są takie osoby, ale wszystko przed nimi. Poprawiliśmy grę w kilku fazach, ale w ostatnich meczach też wyszły inne mankamenty jednak piłka jest taką dyscypliną, że ciągle trzeba coś poprawiać korygować i dokładać inaczej byśmy się nie rozwijali, tylko stali w miejscu. Uważam, że każdy mecz rozgrywaliśmy na wysokim poziomie, najwyższą porażkę zanotowaliśmy w Krakowie z Wisłą 0:4 oraz ostatni mecz z Koroną 1:4 u siebie oraz dwa mecze przegraliśmy różnicą dwóch bramek – Motor 0:2 oraz Górnik Łęczna 1:3 również na wyjeździe. Każdy mecz pokazał, że jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani w grze obronnej i trudno innym drużynom grało się przeciwko nam. Mecze z Motorem, Wisła pokazały, że chłopaki walczyli jak równy z równym, a o porażkach decydowały naprawdę szczegóły, które w tych kategoriach zdarzają się, bo cały czas się uczymy i doświadczamy coś nowego. Natomiast mecz ze Stalą Rzeszów który przegraliśmy 1:2 był najsłabszy w naszym wykonaniu; nie weszliśmy w niego odpowiednio skoncentrowani szybko tracąc bramkę ze SFG i później goniliśmy wynik, przeciwnik nastawił się na grę z kontry. Nam atak pozycyjny jeszcze nie leży i mieliśmy problemy, aby przedostać się pod bramkę przeciwnika i za mało stworzyliśmy sobie sytuacji do zdobycia bramek. Presja meczu też była duża bo nie byliśmy jeszcze pewni utrzymania do końca, miało to przełożenie bo żaden z moich zawodników nie podejmował ryzyka mimo niekorzystnego wyniku. Dlatego też musimy poprawić strefę mentalną i chłopaki muszą mieć większą wiarę w siebie i swoje umiejętności. Ostatni mecz z Koroną pomimo ubytków kadrowych który przegraliśmy 1:4 zagraliśmy na duży plus. Należą się brawa dla moich zawodników na pewno nie zasłużyliśmy na to, aby stracić 4 bramki. Kolejny raz pokazaliśmy naszą odpowiednią organizację gry która była na bardzo dobrym poziomie, tego czego zabrakło nam w meczu ze Stalą chłopaki nadrobili dokładając serducho do gry. Liga się zakończyła, ale nie oznacza to że robimy przerwę, pracujemy cały czas będziemy chcieli też się przyglądnąć potencjalnym nowym zawodnikom którzy wzmocnią naszą drużynę w Lidze Centralnej na rundę wiosenną 2020.

Trenerzy: Marcin Faron / Jakub Czernecki.