„W piłkę gra się głową, Twoje nogi to tylko narzędzie.”
Andrea Pirlo

Rodzicu, Trenerze!
Przedstawiam kilka ćwiczeń, które można wykonywać nie tylko w domu, a które z całą pewnością pomogą młodemu zawodnikowi w ćwiczeniu koncentracji. Ćwiczenia przeznaczone dla zawodników roczników 2014-2012.

Całkowity wpływ mam tylko na swoją postawę, dlatego na tym się skupiam. Teraz myślę: chcę być w dobrej dyspozycji. Widzę po sobie, że gdy zachowuję taki spokój, to moja forma jest na dobrym poziomie.
Na czym NIE warto się koncentrować?
1. Reakcja kibiców na trybunach (skupiam się na tym, co mówi trener i koncentruję się na piłce).
2. Wynik meczu (jest dla mnie ważny, ale jedna bramka po stronie rywali nie powinna zaburzać rytmu mojej pracy).
3. Forma przeciwników (ja też mam dobrą formę, jestem spokojny i opanowany).
4. Decyzje sędziego (czasem się nie zgadzam, ale nie wchodzę w dyskusje, aby nie zaburzać mojego wewnętrznego spokoju).

Ćw. 1
ŚCIANA
Zadaniem zawodnika jest jednoczesne odbijanie piłki prawą i lewą ręką o ścianę. Im dalej zawodnik stoi od ściany, tym bardziej wymagające jest to ćwiczenie. Na początku spróbuj odbijać jednocześnie dwie piłki od ściany, potem wydłużaj czas ćwiczenia do 1 minuty 30 sekund, 2 minut itd.

Ćw.2
TARCZA ZEGARA
W tym ćwiczeniu zawodnik skupia się na konkretnym przedmiocie, jakim jest tarcza zegara.
Jego zadaniem będzie śledzić ruch wskazówki sekundnika. W wyznaczonym czasie zawodnik ma wykonać daną czynność (np. zastukać palcami, podnieść rękę, tupnąć nogą). Przy wykonywaniu ćwiczenia po raz pierwszy można wykonywać prostą sekwencję, np. stukanie palcami co 10 sekund. Zadanie można utrudnić, stosując różny rytm czynności, wprowadzając zmiany co 5, a później co 10 sekund. Później zadaniem zawodnika będzie w określonym czasie (2 minuty) znaleźć wszystkie przedmioty, które swoim kształtem przypominają wcześniej oglądaną wskazówkę zegara (przedmioty podłużne i płaskie).

Ćw. 3
PIÓRKO
Zadanie zawodnika jest utrzymać piórko w górze za pomocą oddechu. Sprawdź jak zachowuje się piórko, gdy oddychasz szybko i wolno oraz gdy Twój oddech jest długi i spokojny. Przetestuj taki rodzaj głębokiego, spokojnego oddechu (kiedy wydech jest dłuższy niż wdech) na boisku np. gdy wchodzisz na murawę i szybciej bije Ci serce, albo gdy coś nie wyjdzie Ci tak, jak byś chciał.

Anna Pych
Trener Mentalny
Akademia Sandecja

Źródło: Panfil Ł, Sportowy Wojownik, Wrocław 2022 r.

Trener mentalny

ANNA PYCH

tel. 514 785 462